Global flag icon
Global
Albania flag icon
Albania
Brazil flag icon
Brazil
Chile flag icon
Chile
Croatia flag icon
Croatia
Finland flag icon
Finland
France flag icon
France
Germany flag icon
Germany
India flag icon
India
Ireland flag icon
Ireland
Italy flag icon
Italy
Netherlands flag icon
Netherlands
Norway flag icon
Norway
Peru flag icon
Peru
Poland flag icon
Poland
Portugal flag icon
Portugal
Spain flag icon
Spain
Sweden flag icon
Sweden
Türkiye flag icon
Türkiye
United Kingdom flag icon
United Kingdom
United States flag icon
United States

Naša predanost pravednoj tranziciji i ljudskim pravima

Globalni prijelaz na obnovljive izvore energije ne odnosi se samo na smanjenje emisija – riječ je o osiguravanju da taj put bude pravedan, uključiv i koristan za sve. Predani smo upravljanju našim utjecajima na ljude i poštivanju ljudskih prava u svim našim operacijama i lancima vrijednosti. Naš pristup pravednoj tranziciji jest da nikoga ne ostavimo za sobom dok gradimo održivu budućnost.

Što je pravedna tranzicija?

Pravedna tranzicija daje prioritet pravednosti i uključivosti u prelasku s fosilnih goriva na obnovljivu energiju. To znači stvaranje pristojnih i pravednih prilika za rad, zaštitu ljudskih prava i pružanje opipljivih koristi zajednicama na koje naše aktivnosti utječu. U Statkraftu je poštivanje ljudskih prava ključno za svaki aspekt ovog napora.

Cjelokupna slika i opći status u Statkraftu

Naš pristup pravednoj tranziciji i poštivanju ljudskih prava usklađen je s međunarodnom agendom, kao i s dostupnim smjernicama i okvirima. Temelji se na procjeni rizika te ima za cilj stvaranje zajedničke vrijednosti, a pritom nastojimo integrirati ciljeve pravedne tranzicije i obveze prema ljudskim pravima u relevantne poslovne procese i aktivnosti.

Statkraft provodi redovite procjene rizika za ljudska prava na korporativnoj razini u skladu sa Smjernicama OECD-a o odgovornom poslovnom ponašanju kao i Vodećim načelima UN-a o poslovanju i ljudskim pravima. U fokusu ovih procjena je rizik za ljude. Na temelju posljednje procjene iz 2022. identificirane su sljedeće ključne skupine nositelja prava u lancu vrijednosti:

  • U upstream aktivnostima (aktivnostima u koje su uključeni proizvođači energije ili vlasnici solarnih elektrana i vjetroelektrana): ugovorni radnici i radnici u opskrbnom lancu
  • U vlastitim operacijama: izravni radnici i zaposlenici, lokalne zajednice, autohtoni narodi i borci za ljudska prava
  • U downstream aktivnostima (aktivnostima vezanim uz prodaju vlastite proizvedene energije): radnici u proizvodnom lancu i lancu prodaje.

Dubinska analiza ljudskih prava na razini zemlje i pojedinog projekta također je prioritet pa uvodimo nove procese i alate u cijeloj organizaciji kako bismo to omogućili.

Ključni ciljevi

  • 2024

    Odgovarajuća plaća za život i dalje je potrebna za 100% osoblja izvođača Statkrafta.

  • Do 2028

    Svi projekti provode i dokumentiraju angažman dionika na široko dosljedan i međusobno usporediv način.

Dodatni ključni prioriteti i koraci u budućnosti

  • Identificirati najbolje pristupe za povećanje pozitivnog lokalnog gospodarskog i društvenog utjecaja Statkraftovih projekata i materijalne imovine
  • Identificirati ključne pokazatelje uspješnosti (KPI) za mjerenje lokalnog gospodarskog i društvenog učinka projekata i materijalne imovine (prije kraja 2025.)
  • Uskladiti se s dosljednijom metodologijom i standardima za dubinsku analizu ljudskih prava u svim poslovnim područjima (prije 2026.)
  • Razviti smjernice o mehanizmima povratnih informacija temeljenima na zemlji ili projektu, prilagođene postojećim dobrim praksama na odabranim lokacijama Statkrafta (prije kraja 2024.)
  • Razviti smjernice o uključivanju dionika, prilagođene postojećim dobrim praksama na odabranim Statkraftovim lokacijama (prije kraja 2024.)

Povratak na web stranicu strategije održivosti